co_pamieta_miasto

Co pamięta miasto. Czyli jak poznać historię miejscowości i za pomocą nowych technologii opowiadać o niej w przestrzeni publicznej.

Warszawa Lab

JAK TO ZROBILIŚMY:

W ramach projektu Warszawa Lab grupa animatorów razem z młodymi warszawiakami szukała sposobów wykorzystania nowych mediów i nowych technologii do wpływania na miasto.

Podczas jednego z warsztatów zajęli się tematem historii Warszawy, koncentrując się na Woli – dzielnicy, która jak w soczewce skupia w sobie bardzo różnorodne opowieści.

W Muzeum Woli, które zmieniło się w otwarte archiwum, każda z grup uczestników opracowywała jeden temat związany z dzielnicą: wolne elekcje (które miały miejsce na terenie dzisiejszej ul. Wolność), działające na terenie Woli fabryki, II wojna światowa i getto, historia budynku Domu Słowa Polskiego i historia siedziby Muzeum Woli. Uczestnicy przeglądali dokumenty, książki, archiwalia filmowe i fotograficzne dostępne w muzeum, planowali scenariusze i techniki realizacji filmów – od animacji poklatkowej, przez minidokument, po montowanie fragmentów archiwalnych nagrań z lat 20. i z czasów wojny.

Drugiego dnia każda z grup zajęła się pracą nad swoim, trwającym 2-4 minuty, filmem.

Po zmontowaniu filmów uczestnicy przygotowali tzw. znaczniki – po jednej fotografii przypisanej każdemu filmowi. Fotografie zostały wydrukowane i wyeksponowane na terenie Woli – w miejscach, których dotyczyły konkretne filmy. Następnie filmy zostały załadowane do sieci przy pomocy darmowej aplikacji Aurasma. Mieszkańcy Warszawy, napotykając w wyznaczonych miejscach fotografie-znaczniki, mogą przy pomocy smartfonów lub tabletów „ożywić” zdjęcia i zobaczyć, jakie opowieści się pod nimi kryją.

Działanie zostało zrealizowane przez: Dorota Borodaj, Aurasma: Sylwia Żółkiewska, współpraca: Muzeum Woli
Autorka tekstu: Dorota Borodaj

SKŁADNIKI:

Czas: przygotowanie – 2 dni, realizacja – 2 dni

Osoby: 2-6 animatorów, 4-20 uczestników

Co będzie potrzebne: aparaty fotograficzne, kamery, komputery z dostępem do sieci oraz z programem do montażu (np. Windows Movie Maker), urządzenia mobilne z dostępem do internetu (smartfony, tablety)

Tagi: #film #foto #historia #miasto #przestrzeń publiczna #tożsamość lokalna

KROK PO KROKU:

WARIANTY:

Można poszukać tematów, które odnoszą się do współczesności i stworzyć filmy z pomysłami, jak zagospodarować puste, niewykorzystane przestrzenie miasta i w takich miejscach umieścić znaczniki wraz z filmami.