aktywny_dyskusyjny_klub_filmowy

Aktywny Dyskusyjny Klub Filmowy. Jak w ciekawy sposób poprowadzić dyskusję wokół filmów?

Przemyśl Lab

JAK TO ZROBILIŚMY:

Przemyśl to miasto w województwie podkarpackim, w którym wśród ponad sześćdziesięciu tysięcy mieszkańców około dwóch tysięcy stanowi mniejszość ukraińska. Młodzi mieszkańcy Przemyśla o polskich i ukraińskich korzeniach uczestniczyli w warsztatach obywatelskich oraz medialnych. Tematem, którym się zajęli, była tożsamość związana z wielokulturowością tego miasta – kwestia ważna zwłaszcza przy nasilających się w Przemyślu nastrojach ksenofobicznych. Działania miały na celu wsparcie integracji Ukraińców i Polaków. Podczas serii warsztatów młodzi twórcy zrealizowali dwa filmy krótkometrażowe: Anonim i Przemyśl to, opowiadające o ich osobistych doświadczeniach związanych z polsko-ukraińskimi relacjami. Podczas warszawskiej premiery filmów w kinie Muranów projekcji towarzyszyła dyskusja z publicznością i autorami filmu, a ekspertem podczas rozmowy była psycholożka międzykulturowa. Dyskusja umożliwiła poznanie kontekstu powstania filmów, ich odbioru przez mieszkańców Przemyśla oraz reakcji użytkowników internetu. Dodatkowo widzowie poznali twórców filmu oraz mogli osobiście odnieść się do problemów, które film porusza, skonfrontować z nimi swoje opinie.

Działanie zostało zrealizowane przez: Anna Dąbrowska, Karolina Śmigiel, Joanna Grabarczyk, warsztaty filmowe: Marta Stróżycka, Bartek Żmuda
Autorka tekstu: Joanna Mikulska

SKŁADNIKI:

Czas: przygotowanie – 2 godz., realizacja – 1 godz

Osoby: 1 animator, 10-30 uczestników

Co będzie potrzebne: komputer, rzutnik, ekran, głośniki, krzesła lub miejsca do siedzenia

Tagi: #dorośli #dzieci #dziennikarstwo #młodzież #film #przyszłość #wymiana wiedzy

KROK PO KROKU:

WARIANTY:

Zachęcamy do poprowadzenia dyskusji wokół przywoływanych w opisie filmów, tj. Anonim https://vimeo.com/207008747 hasło: polskalab_1) i Przemyśl to (https://vimeo.com/207037171 hasło: polskalab_2)

Szczegółowy scenariusz takiego spotkania dostępny jest w sceanriuszu „Sąsiedzi z mniejszości” Jana Dąbkowskiego w tej publikacji.