7 listopada 2017

Polska Lab na mecie

Właśnie kończymy roczny projekt Polska Lab, który razem z Fundacją Evens i lokalnymi partnerami realizowaliśmy w dwóch średniej wielkości miastach w Polsce. Za nami wiele ważnych tematów, nowych, inspirujących znajomości, ciekawych, choć czasem trudnych działań. Przed nami korzystanie z efektów projektu, testowanie wypracowanych rozwiązań i dzielenie się wiedzą. Choć kończymy, tak naprawdę wszystko się zaczyna.

Na zakończenie projektu przygotowaliśmy publikację, która zawiera przykłady warsztatów i działań animacyjnych, z których doświadczeniami dzielimy się w publikacji. Mamy nadzieję, że choć wyrastają z konkretnego kontekstu, mają uniwersalne zastosowanie. Podzieliliśmy je na trzy działy: działania związane z tworzeniem mediów (tutaj dodaliśmy również trzy pomysły na działania z warszawskiego laboratorium), takie, których gotowe media są punktem wyjścia, a także działania, które nie są bezpośrednio z mediami związane, ale były one nieodłącznym elementem naszej pracy w laboratorium. Publikacja rozpoczyna się tekstem na temat możliwych połączeń między edukacją medialną a obywatelską napisanym przez filmoznawczynię i medioznawczynię Paulinę Haratyk. Połączenie edukacji obywatelskiej i medialnej jest dla nas od zawsze najbardziej rozwijające. Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji będzie też pomocne dla animatorów, edukatorów, nauczycieli, organizacji i instytucji, które pracują z młodzieżą, mediami i działają na rzecz zmiany społecznej.

 

Dziękujemy Fundacji Evens i Joannie Krawczyk za inspirującą współorganizację projektu. Przede wszystkim dziękujemy jednak naszym lokalnym partnerom z dwóch miast, w których realizowany był projekt: Związek Ukraińców w Polsce – oddział w Przemyślu i koordynator Ihor Horkiv oraz Fundacja Ogród Marzeń z Jarocina i koordynatorka Beata Frąckowiak-Piotrowicz.

O działaniach w obu tych miastach możecie przeczytać tutaj: Przemyśl, Jarocin.

Dziękujemy też za wsparcie w realizacji projektu: Zuzie Sikorskiej-Borowskiej, Dorocie Borodaj, Annie Dąbrowskiej, Joannie Grabarczyk, Marcie Stróżyckiej, Bartkowi Żmudzie, Katarzynie Wali, Janowi Dąbkowskiemu, Joannie Mikulskiej, Bartkowi Lisowi, Dagmarze Gortych, Agnieszce Chlebowskiej, Sylwi Żółkiewskiej, Marcie Białek-Graczyk, Joannie Jurczak, Łukaszowi Szelestowi, Urszuli Engelmayer, Lidii Ścibek, Krzysztofowi Pacholakowi, Varvari Frol, Katarzynie Szpernal.

 

Polska Lab w liczbach:

  • 2 miasta
  • 2 partnerów lokalnych
  • 103 godziny warsztatowe
  • ponad 400 uczestników, w tym ok. 130 bezpośrednich
  • 2 zrealizowane filmy krótkometrażowe
  • 4 publiczne pokazy filmowe
  • 1 kampania medialna
  • 1 akcja w przestrzeni publicznej
  • 2 konferencje i 1 międzynarodowe warsztaty, na których zaprezentowaliśmy projekt
  • 1 publikacja zawierająca 11 manuali
  • setki wzruszeń, radości, nowych znajomości i zmian w ludziach i ich otoczeniu

Dziękujemy 🙂

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”