18 maja 2017

Polska Lab tym razem w Jarocinie

Wiosenno-letnia edycja programu Polska Lab będzie odbywać się w Jarocinie. Wędrujemy na zachód, do województwa wielkopolskiego. Naszym lokalnym partnerem będzie Fundacja „Ogród Marzeń”. 

Ta rekrutacja była wyjątkowo dobra. Zgłosiły się naprawdę bardzo interesujące organizacje i instytucje. Mogliśmy wybrać tylko jedną z nich. Po wielu rozmowach stwierdziliśmy, że najbardziej możemy przydać się w Jarocinie. Każdy, kto interesuje się muzyką rockową zna Jarocin. Odbywa się tu kilka festiwali, na czele z tym najbardziej znanym Jarocin Festiwal. Działa tu Spichlerz Polskiego Rocka i wiele organizacji pozarządowych. Jest dużo twórczych ludzi. Jarocin jest typowym małym miastem w Wielkopolsce – czystym i urokliwym. Boryka się jednak tak jak większość tego typu miast z problemem nieatrakcyjności dla młodych ludzi. Młodzi ludzie uciekają, ponieważ nie widzą tu perspektyw.

Czy uda nam się tą wizję Jarocina zmienić dzięki projektowi Polska Lab? Nie mamy złudzeń, że to problem, którego rozwiązanie może zająć wiele lat, a my mamy tylko kilka letnich miesięcy. Na pewno jednak będziemy starali przyjrzeć się temu problemowi i próbować nakłonić młodych ludzi do zaprojektowania swoich własnych rozwiązań.

Naszym partnerem, lokalnym liderem projektu i naszym przewodnikiem po świecie młodych mieszkańców Jarocina będzie Fundacja „Ogród Marzeń”. Fundacja działa przy lokalnym wydawnictwie, osoby, które w niej pracują związane są z lokalnymi mediami. Zajmują się wspieraniem zwłaszcza dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i łączeniem środowiska młodych ludzi niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Mają też doświadczenie w pracy z nowymi mediami i technologiami. Ich wielkim marzeniem jest stworzenie właśnie nowoczesnego FABLABu.

Lokalnym koordynatorem projektu będzie Beata Frąckowiak-Piotrowicz, która jest wolontariuszem w Fundacji, a na co dzień pracuje w Południowej Oficynie Wydawniczej. Jest dziennikarką, zajmowała się grafiką komputerową, była dyrektorem kreatywnym. Obecnie zajmuje się w firmie nowymi technologiami. Jest szefową portalu jarocinska.pl i działu produkującego filmy. Od siedmiu lat jest prezesem Fundacji „Ogród Marzeń”. Jej pasją jest wychowywanie dzieci, praca z młodzieżą w fundacji. Interesuje się sztuką i nowymi technologiami.