23 stycznia 2017

Przemyskie laboratorium

Serce Polski Lab zaczęło bić pełną parą. Dziś, 23 stycznia, wystartowaliśmy w Przemyślu laboratorium medialno-obywatelskie.

Przez ostatnie półtora miesiąca spotykaliśmy się ze społecznością przemyską – dorosłymi, a zwłaszcza młodzieżą, żeby wypracować ramy styczniowego tygodniowego laboratorium. Rozmawialiśmy o mieście, o bolączkach jego mieszkańców. Robiliśmy lokalną diagnozę. Teraz przy użyciu nowych mediów (filmu dokumentalnego i animowanego) będziemy rozkładać na czynniki pierwsze takie pojęcia jak: obywatel, prawa i wolności, mowa nienawiści, stereotypy, miasto, wspólna przestrzeń, mniejszość narodowa. Wszystkie te tematy zostały wypracowane wspólnie z biorącą udział w projekcie młodzieżą.

Dziś nasi uczestnicy – przemyscy gimnazjaliści i licealiści spotkali się z Joanną Grabarczyk z HejtStop, Piotrem Tymą – prezesem Związku Ukraińców w Polsce, zespołem przemyskiego oddziału Związku Ukraińców i nieocenioną Anią Dąbrowską ze Stowarzyszenie Homo Faber i Latającą Animatorką Kultury Towarzystwa „ę”. Czekamy teraz na ekipę filmową, która dzielnie zmierza tu z Warszawy. Jutro odpalamy kamery i tworzymy filmy o mieszkańcach Przemyśla, mieście i tym jak się tu żyje – zarówno licznej mniejszości ukraińskiej, jak i Polakom. Laboratorium potrwa do piątku 27.01.2017.