miejska_siec_potrzeb

Miejska sieć potrzeb. Czyli jak pokazać mieszkańcom nasze działania i pomysły na zmiany.

Jarocin Lab

JAK TO ZROBILIŚMY:

Jarocin to około 30-tysięczne miasto, ponad godzinę drogi od Poznania, słynące z legendarnego festiwalu. Podczas wakacji młodzi ludzie z Jarocina uczestniczyli w serii warsztatów związanych z projektowaniem i promowaniem miejsc przyjaznych młodzieży, których dotąd w mieście brakuje. Na zakończenie działań wspólnie z animatorką Agnieszką i przedstawicielką Fundacji Ogród Marzeń dzielili się refleksjami i wrażeniami dotyczącymi całotygodniowej pracy. Potem zaplanowali i zorganizowali w przestrzeni publicznej akcję: ze sznurka zbudowali sieć-pajęczynę, która oplotła fragment jarocińskiego rynku, ustawili mikrofon i zapraszali do dzielenia się wspomnieniami. Instalacja przyciągała przechodniów, zachęcała do włączenia się do zabawy. Bardzo aktywne okazały się dzieci, które bujały siecią i tańczyły oraz młodzi, którzy spontanicznie przyszli zaprezentować swoje talenty taneczne i gimnastyczne. Wszyscy zainteresowani dostawali naklejki z adresem strony internetowej prezentującej pomysły wypracowane podczas wcześniejszych warsztatów. Dodatkowo akcja zainspirowała młodych ludzi do kolejnych wspólnych działań w mieście.

Działanie zostało zrealizowane przez: Agnieszka Chlebowska
Autorka tekstu: Agnieszka Chlebowska

SKŁADNIKI:

Czas: przygotowanie – 6 godz., realizacja – 2 godz.

Osoby: 2 animatorów, 10-30 uczestników

Co będzie potrzebne: duże arkusze papieru, kolorowe flamastry, kilkadziesiąt metrów kolorowego sznurka, ew. sprzęt do odtwarzania muzyki i nagłośnienia, naklejki/ulotki

Tagi: #dorośli #dzieci #młodzież #przyszłość #promocja #przestrzeń publiczna #integracja #sąsiedztwo

KROK PO KROKU:

WARIANTY:

Sieć-pajęczynę można stworzyć z innych elementów, sznurek można zastąpić krzesłami, poduchami. Najważniejsze jest stworzenie inspirującej przestrzeni łączącej różne potrzeby jej użytkowników.