DLACZEGO ŚREDNIE MIASTA?
między wsią a aglomeracją
Miasto to według najbardziej rospowszechnionych definicji miejsce, którego przeciętny mieszkaniec zajmuje się głównie przemysłem i usługami, prowadzi „miejski styl życia”; miejsce charakteryzujące się większym zagęszczeniem ludzi, co sprzyja ilości i różnorodności kontaktów międzyludzkich.
Według statystyk w Polsce takich miejsc jest ok. 900. Miasteczka, małe miasta i ogromne aglomeracje. W Polsce Lab skupimy się na średnich miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 150 tys. mieszkańców, ale jest większa niż 20 tys.
Czym właściwie jest średnie miasto? To miasto “takie sobie”, „takie sobie”, „ani duże ani małe” i pozostające na marginesie ważnych dyskusji i procesów rozwojowych, wyjęte poza obszar zainteresowań i działań wewnętrznych i zewnętrznych bodźców do rozwoju*. Inicjatywy pozarządowe nakierowane są na wieś, ważne projekty kulturalne rozwijają się w aglomeracjach i dużych miastach. Gdzie podziały się średnie miasta? Jak w pełni ruchomić ich potencjał? Jaką rolę we wzmacnianiu tego potencjłału może mieć świadoma, aktywna, społecznie wrażliwa młodzież? Te pytania staną się punktem wyjścia naszego laboratorium.
*Magdalena Kubecka „Takie sobie miasta. Kultura średnich miast”, Respublica, 20.07.2011,dostęp 21.09.2016
http://publica.pl/teksty/takie-sobie-miasta-kultura-srednich-miast-3002.html