OBSZAR ZMIANY

Jesteśmy w Jarocinie.

Z Polską Lab zawędrowaliśmy na zachód, do województwa wielkopolskiego. Jesteśmy w polskiej stolicy rocka. W Jarocinie. Jest dużo twórczych ludzi. Jarocin jest typowym małym miastem w Wielkopolsce – czystym i urokliwym. Boryka się jednak tak jak większość tego typu miast z problemem nieatrakcyjności dla młodych ludzi. Młodzi ludzie uciekają, ponieważ nie widzą tu perspektyw.

Naszym celem, który postawiliśmy sobie w jarocińskiej edycji projektu jest:
  • próba znalezienia i wzmocnienia pozytywnych stron miasta w oczach młodych ludzi za pomocą narzędzi, które sami wypracują,
  • rozwój nowomedialnego FABLABU: FABLAB został zapoczątkowany w Jarocinie przez naszą partnerską organizację – Fundację Ogród Marzeń. FABLAB będzie rozwijał umiejętności medialne młodych ludzi i jednocześnie pokazywał, w jaki sposób wykorzystywać media w działaniach społecznych,
  • stworzenie okazji do tego, by spotkała się ze sobą młodzież pełnosprawna i niepełnosprawna, żeby mogli razem pracować i tworzyć, zmieniać miasto i sprawić, by przestrzeń miejska była bardziej dostępna dla niepełnosprawnych.

PARTNERSTWO LOKALNE

Program Polska Lab w Jarocinie realizujemy wspólnie z Fundacją Ogród Marzeń.

Fundacja Ogród Marzeń powstała po to, by pomóc spełniać marzenia dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie Ziemi Jarocińskiej. Od kilku miesięcy fundacja stara się stworzyć FABLAB. Dwa lata temu realizowali projekt Dziecięca i Młodzieżowa Telewizja Internetowa w ramach Akademii Orange. Wspiera finansowo leczenie i rehabilitację oraz pomaga rozwijać skrzydła młodym, zdolnym artystom i naukowcom. Działa na terenie Ziemi Jarocińskiej, przyznaje stypendia. Stworzyła Centrum Wolontariatu. Pracuje przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Pokazuje, że mogą zmienić swoje miasto i siebie.

Założycielem Fundacji oraz fundatorem jest Południowa Oficyna Wydawnicza, która wydaje pięć lokalnych tygodników, zarządza czterema lokalnymi portalami i jest właścicielem Agencji Reklamowej POWER ART.

Beata Frąckowiak-Piotrowicz

– koordynator lokalny programu Polska Lab

Jest prezesem Fundacji Ogród Marzeń, a na co dzień pracuje w Południowej Oficynie Wydawniczej. Jest dziennikarką, zajmowała się grafiką komputerową (jej okładki zdobywały nagrody w konkursie Grant Front), była dyrektorem kreatywnym. Obecnie zajmuje się w firmie nowymi technologiami. Jest szefową portalu jarocinska.pl i działu produkującego filmy. Jej pasją jest wychowywanie dzieci, praca z młodzieżą w fundacji. Interesuje się sztuką i nowymi technologiami.

LABORATRIUM MEDIALNO-OBYWATELSKIE W JAROCINIE

Laboratorium w Jarocinie odbędzie się w dniach 18.07 – 22.07.2017 w siedzibie Fundacji Ogród Marzeń.

Podczas laboratorium stworzymy projekt miejsca spotkań młodych ludzi w Jarocinie, którego brakuje, a który mógłby być alternatywą dla popularnej fastfoodowej knajpy. W socjologii nazywamy to „trzecim miejscem”, gdzie można spotkać się po pracy i po szkole.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Jak miałoby wyglądać to miejsce? Co miałoby tam się dziać? Gdzie miałoby się znajdować? Jakie zasady będą w nim obowiązywały? Dla kogo jest to miejsce?

Będziemy tworzyć projekty na papierze a także w z wykorzystaniem multimediów (aplikacji, oprogramowania). Będziemy dużo rozmawiać o potrzebach i inspiracjach. Stworzymy też kampanię medialną naszych pomysłów, tak żeby inni młodzi ludzie mogli się wypowiedzieć, skomentować, wybrać, które pomysły są dla nich najbardziej interesujące.

W ciągu 5 dni młodzi z Jarocina dowiedzą się, jak:

  • projektować na papierze i poprzez multimedia
  • wykorzystywać dostępne aplikacje, programy do stworzenia swoich projektów
  • prezentować swoje pomysły
  • tworzyć proste kampanie medialne.

Wykorzystamy metody: design thinking, prototypowanie analogowe i multimedialne, tworzenie kampanii medialnej w Internecie.

Warsztaty poprowadzą:

Dagmara Gortych – ekspertka i animatorka ds. zaangażowania społecznego i wolontariatu, współautorka książki „Praktyczny poradni współpracy z wolontariuszami” oraz cyklu poradników „Modelowy wolontariat”. Od sześciu lat prowadzi badania, szkolenia oraz tworzy programy rozwoju wolontariatu w organizacjach pozarządowych i instytucjach. Współtworzyła i koordynowała m.in.: Ogólnopolski program Dobry Wolontariat – certyfikujący organizacje i instytucje przyjazne wolontariuszom, Ochotnicy Warszawscy – program wolontariatu miejskiego w Warszawie, Modelowy wolontariat – tworzenie modeli współpracy z wolontariuszami w kulturze i sporcie. Obecnie współpracuje przy programach wolontariatu pracowniczego, wolontariatu seniorów i działań międzypokoleniowych.  Na warsztatach wprowadza metody kreatywnego myślenia, pracy na metaforach i inspiracjach, które pobudzają dyskusję, pracy w małych grupach, często korzysta z dostępnej przestrzeni jako formy uczenia się.

Agnieszka Chlebowska o przestrzeni: https://www.youtube.com/watch?v=yf8NxLFlHvY

Agnieszka Chlebowska – z wykształcenia magister sztuki w dziedzinie teatru, ukończyła wiedzę o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Finalistka ogólnopolskiego programu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ dla najciekawszych twórców w dziedzinie: animacja kultury w ramach którego powstał lokalny projekt ‘dzielnico’ skierowany do dzieci, młodzieży oraz mieszkańców Jeżyc, którego celem było upowszechnianie sztuki i praca ze społecznością na temacie ‚miejsca’. Inicjatywa dzielnico dała początek Fundacji Dzielnico. W 2016 Fundacja dzięki dofinansowaniu realizowała dwa projekty: ze społecznością na Jeżycach (warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz seniorów) oraz z młodzieżą w ramach programu Lato w Teatrze. Kuratorka wydarzeń artystyczno-społecznych i teatralnych. Współtwórczyni akcji animujących KIOSK w ramach działań dzielnico na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego/Wawrzyniaka na Jeżycach i integrujących mieszkańców. Współtworzyła jury ogólnopolskiego konkursu Społecznik 2.0 w ramach, którego wyłonione zostały najlepsze projekty animujące lokalną społeczność. O swoim doświadczeniu animacyjno-kulturalnym miała okazję opowiadać podczas TEDx 2015. Pisze dla Czasu Kultury, dla działu Podskórny Poznań. Współpracowała jako reporterka z lokalną telewizją.

Sylwia Żółkiewska – projektantka aplikacji mobilnych, animatorka kultury i autorka materiałów edukacyjnych dotyczących zastosowania nowych technologii w kulturze i edukacji. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki, specjalizacja – Film Animowany) oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Z zespołem Fundacji Festina Lente zrealizowała kilkanaście gier i aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS i Windows (m.in. na podstawie utworów F. i S. Themerson, St. Grochowiaka, K.I. Gałczyńskiego). Jest współautorką kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć (m.in. na potrzeby projektu Tablety w Twojej Bibliotece) oraz autorką przewodnika cyfrowego, o tym jak stworzyć aplikację mobilną. Współpracuje z: FRSI, Fundacją Orange, Fundacją Culture Shock, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uniwersytetem Muzycznym im. F.Chopina. Jest członkinią Sieci Latających Cyfrowych Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

O publikacjach Sylwii Żółkiewskiej dotyczących aplikacji i sektora kultury: http://zolkiewska.pl/publikacje/

NARZĘDZIA MEDIALNE I TRWAŁOŚĆ ROZWIĄZAŃ